Dziś jest: Wtorek, 20-08-2019

Informacje

Narzędzia i usługi

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ze Szkołą Podstawową w Lwówku

  • 26-02-2019
  • przez Maciej Piechowiak
We Lwówku wesoło, ale przede wszystkim poprawnie!
 
Czy czyżyk czyha na czesne?  Co gżegżółka i piegża robią dżdżystym rankiem? I czy światło na pewno włączamy zamiast je "włanczać"?
O tym, że język polski z pewnością nie należy do łatwych,  przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Emilii Sczanieckiej oraz inni mieszkańcy Lwówka, w przypadającym  21 lutego - Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. W ramach jego obchodów wszyscy uczniowie mogli zmierzyć się z językowymi pułapkami, sprawdzić swoją dykcję i  dowiedzieć się skąd w ogóle wziął się język polski.  Każdy uczeń dostał  zakładkę ze "skrzydlatymi słowami" - fragmentem ważnych w polskiej literaturze dzieł lub cytatem przypominającym, jak istotna jest dbałość o polszczyznę, bo jak czytamy w Uchwale Senatu RP :"Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich , jak język ojczysty".  W dniu językowego święta uczniowie odwiedzili też lwóweckie instytucje i zakłady pracy.  Byli w Urzędzie Miasta i Gminy, Domu Kultury, Bibliotece, Przedszkolu, Zakładzie Gospodarki Komunalnej,   w banku, sklepach, biurach i na Komisariacie Policji. Dzielili się z dorosłymi swoją wiedzą na temat  zapoczątkowanego prawie 20 lat temu przez UNESCO święta, którego istotą jest  ukazywanie różnorodności językowej i kulturowej świata, a także zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące, które stanowią aż 43% wszystkich aktualnie używanych języków.  Dzieci obdarowywały odwiedzane osoby cytatami i słodyczami, a na koniec  prosiły o sprawdzenie swojej sprawność językową . Było to nie lada wyzwanie, ponieważ dorośli musieli zmierzyć się z wierszykami , tzw.  językowymi łamańcami. Zarówno Włodarze miasta, jak i inni egzaminowani przez uczniów dorośli doskonale poradzili sobie z tym trudnym zadaniem. I co najważniejsze nie połamali sobie języków, czytając że: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w  trzcinie. A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, straszny wszczyna szum". Nie obyło się bez wybuchów śmiechu, ale i stwierdzenia, że język polski dla Polaków też może być bardzo trudny.
Właśnie dlatego lwóweccy uczniowie zwracali się do wszystkich z przesłaniem i prośbą: Dbajmy o swój najpiękniejszy na świecie, język ojczysty, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za polszczyznę!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją